Osobnosti | Wing Tsun Slezsko

Wing Tsun Slezsko

Wing Tsun Slezsko

Wing Tsun Slezsko je sjednocujícím názvem pro školy bojového umění a sebeobrany Wing Tsun organizace HKWTA (Hong Kong Wing Tsun Association) s působištěm ve Slezsku. V současné době nás najdete ve městech Ostrava, Český Těšín a Třinec.

Historie Wing Tsun Slezsko sahá do roku 1998, kdy se v Třinci dala dohromady malá skupina nadšenců o toto bojové umění v čele s Petrem Walaskim a Michalem Macurou. V roce 2001 vzniká oficiálně klub Wing Tsun v Třinci pod hlavičkou organizace EWTO (Evropská Wing Tsun Organizace) a patronací rakouského mistra sifu Olivera Königa. V roce 2014 se Petr Walaski rozhodl jít svou cestou a otevírá další školu v Českém Těšíně a následně pak v Ostravě (2017).


„JAK TRÉNUJEŠ, TAK BOJUJEŠ!“


V roce 2018 se začala psát nová éra pro školy Wing Tsun Slezsko. Wing Tsun dokáže být ještě efektivnější a funkčnější, než jsme si mysleli. Po setkání se sifu Zdeňkem Kobrlem (HKWTA), ukázce systému výuky i pojetí boje sifu Chrise Collinse, zjišťujeme, že tvrzení předkládané evropskými mistry o „vylepšeném“ evropském Wing Tsun oproti zkostnatělému Wing Tsun v Hong Kongu nebude až tak pravdivé. Nebylo už pro nás jiné cesty, než ukončit svou cestu v organizaci EWTO a stát se součástí cesty bojovníků HKWTA, po které stále jdeme a vyučujeme ve všech našich školách.

Více o Wing Tsun si můžete přečíst zde, nebo rovnou zvolte ukázkovou lekci v některé z našich škol.


Hong Kong Wing Tsun Asociation (HKWTA)

HKWTA je světová organizace založená sifu Chrisem Collinsem, přímým žákem velmistrů Leung Tinga a Cheng Chuen Funa. Hlavním cílem organizace je šířit odkaz Hongkongského pojetí Wing Tsun, a předávat znalosti dalším zájemcům o toto bojové umění.


Na začátku byly mnohaleté zkušenosti, vlastní výklad systému Wing Tsun a boje obecně, a samozřejmě vynikající lektorské dovednosti sifu Chrise. Funkční a realistické pojetí výuky sifu Chrise přitahuje nejen úplné začátečníky, ale i dlouholeté studenty a držitelé vysokých stupňů v jiných Wing Tsun organizacích. S nárůstem počtu žáků i škol bylo logickým krokem založení organizace, která by jednotlivé školy sdružovala, rozvíjela a udržovala vysoký standard výuky. V roce 2011 tak vzniká HKWTA, která má dnes zastoupení kromě domácího Hong Kong i v zemích jakými jsou například Česká republika, Švédsko, Norsko, Anglie, Německo, Itálie, ostrov Réunion, Kanada, Alžírsko, Tunisko, Nizozemsko.

Naši instruktoři

Petr Walaski

 • - Hlavní instruktor Wing Tsun Ostrava, Český Těšín, Třinec
 • - Instruktor Latosa Escrima
 • - Černý pás Karate Goju-ryu
 • - Lektor komunikace v konfliktních situacích, prevence kriminality páchané na dětech

Petr se pohybuje na poli bojových umění přes 30 let.

Začínal v oddílu karate Třinec. Byl reprezentantem České republiky ve sportovním zápase kumite bez rozdílu stylu. Mezi největší úspěchy patří 4 místo na Mistrovství Evropy všech stylů karate.

Postupem času se stal šéftrenérem třineckého oddílu karate, který tehdy patřil mezi špičku v České republice (6 členů oddílu bylo v národním výběru všech stylů karate). K největším trenérským úspěchům patří tituly mistrů i vicemistrů Evropy. Pomyslné mety „černého opasku“ dosáhnul v 19 letech.

Po ukončení sportovní kariéry pokračoval ve studiu reálné sebeobrany, a protože se držel zásady „Nezažiješ, nevíš, nemůžeš předat!“ rozhodl se získat zkušenosti jako člen security na koncertech, festivalech a také v nočních klubech. Pár let byl členem Ochranné služby Policie ČR.

V té době se výuka karate orientovala spíše směrem ke sportu, chyběla mu komplexnost pojetí boje, a tak považoval za nutné hledat i jinde. To, co hledal našel v systémech Wing Tsun a Latosa Escrima organizace EWTO (Evropská Wing Tsun Organizace), které plně odpovídaly jeho představám o komplexnosti a reálnosti bojového systému.

V této organizaci pokračoval s výukou do roku 2018, kdy se poprvé setkal s pojetím boje a Wing Tsun v podání Sifu Chrise Collinse a jeho osobního žáka Sifu Zdeňka Kobrleho. Efektivnější a realističtější přístup k boji a metodice výuky jej ohromil natolik, že po dvaceti letech cvičení se rozhodl opustit organizaci EWTO, a přidal se k rodině HKWTA (Hong Kong Wing Tsun Asociation).

Díky Sifu Zdeňkovi Kobrlemu zůstal zachován i přístup ke zbraňovému systému Escrima, jelikož je současně s Wing Tsun mistrem i tohoto systému a také přímým žákem velkého mistra a zakladatele Latosa Escrimy René Latosy.

Petr je současně lektorem v oblastech komunikace v konfliktních situacích a prevence násilné kriminality pro laickou veřejnost i profesní skupiny (úředníci, zdravotníci apod.). Jeho oblíbeným tématem je prevence kriminality páchané na dětech (šikana, kyberšikana, únosy dětí apod.).

Ondřej Michejda

 • - Instruktor Wing Tsun Ostrava, Český Těšín
 • - Hlavní instruktor Latosa Escrima Slezsko

Ondra se v bojových uměních pohybuje přes 10 let.

V začátcích se intenzivně věnoval bojovému umění aikido. Po pár letech od tréninku aikido upustil a jeho směrem se pak staly bojové systémy Wing Tsun a Escrima organizace EWTO (Evropská Wing Tsun Organizace). Vzhledem ke své píli a talentu, se velmi rychle stal asistentem trenéra jak třinecké školy Wing Tsun, tak i následně Wing Tsun škol Český Těšín a Ostrava.

V organizaci EWTO Ondra dosáhl všech žákovských stupňů a připravoval se na zkoušky na 1. HG stupeň (první vyšší stupeň EWTO), když se poprvé potkal se Sifu Zdeňkem Kobrlem. Ten ho svým uměním a pojetím Wing Tsun a Ecrima natolik nadchl a přesvědčil, že se rozhodl po letech opustit organizaci EWTO a následovat svého tréninkového partnera Petra Walaského do rodiny organizace HKWTA (Hong Kong Wing Tsun Asociace). Dnes je trenérem ve školách Wing Tsun Český Těšín a Ostrava.

Ondra je velmi schopný profesionál i v oboru IT technologií a ve Wing Tsun Slezsko má na starosti taktéž správu webových stránek a dalších záležitostí spojených s informačními technologiemi.

Denis Sarkozi

 • - Instruktor Wing Tsun Ostrava, Český Těšín

Denis se na poli bojových umění pohybuje přes deset let. Začal jako šestiletý v klubu juda v Českém Těšíně. V roce 2013 se stal jedním z prvních žáků Petra Walaského v nově otevřené Wing Tsun škole organizace EWTO v Českém Těšíně.

Díky svému pohybovému talentu a duši bojovníka velmi rychle postupoval ve výuce, a po pár letech se stal asistentem trenéra v Českém Těšíně a následně v Ostravě. V roce 2018, po prezentaci výuky v organizaci HKWTA, se Denis vzdává dosaženého 10 žákovského stupně ve své původní organizaci EWTO a následuje Petra Walaského a Ondřeje Michejdu do organizace HKWTA, kde začal znovu od počátku. Dnes je Denis držitelem šedého trika organizace HKWTA, získal zpět své instruktorské postavení a pomáhá s výukou ve městech Ostrava a Český Těšín.

Od koho se učíme

Sifu Zdeněk Kobrle

 • - Instruktor a přední představitel HKWTA Česká republika
 • - Instruktor a hlavní představitel Latosa Escrima v České republice
 • - Zakladatel Czech Wing Tsun Association

Sifu Zdeněk začal s cvičením Wing Tsun v roce 1998. V té době byl jeho Sifu Oliver König z Vídně, který byl představitelem Evropské Wing Tsun Organizace (EWTO). V roce 2006 Sifu Zdeněk organizaci opouští a pokračuje ve výuce pod vedením Sifu Reimerse z Mnichova a Sifu Henry Müllera ze Süssenu v organizaci World Martial Arts Alliance (WMAA).

Na sklonku roku 2012 poznává Sifu Zdeněk ve Švédsku Sifu Chrise Collinse z Hongkongu, který měl na jeho další vývoj a výuku Wing Tsun zásadní vliv. V květnu 2013 odjíždí poprvé do Hongkongu, kde privátně trénuje se Sifu Chrisem Collinsem, a kde se rovněž setkává s velmistrem Cheng Chuen Funem. Po návratu domů spoluzakládá Czech Wing Tsun Association, která se stává oficiální českou pobočkou Hongkongské Wing Tsun Asociace, založenou Sifu Chrisem Collinsem.

Dnes Sifu Zdeněk vyučuje v mnoha školách u nás v České republice, ale vyučuje žáky i v dalších evropských zemích jako je například Holandsko, Tunis či Norsko. Sifu Zdeněk je mimo Wing Tsun i mistr bojového systému Latosa Escrima a přímým žákem velmistra René Latosy.

Sifu Chris Collins

 • - Zakladatel a vedoucí instruktor HKWTA
 • - Bývalý příslušník US Marine
 • - Černý pás v Brazilském Jiu Jitsu (Clark Gracie Jiu Jitsu)
 • - Expert na zbraně Kali
 • - Herec, filmový choreograf a režisér akčních scén

Sifu Chris Collins, bývalý příslušník US mariňáků již přes 20 let žije v Hongkongu, kde se učil od velmistrů největší mezinárodní Wing Tsun organizace na světě, velmistra Leung Tinga a velmistra Cheng Chuen Funa.

Sifu Chris je taktéž držitelem černého pásu v brazilském jiu-jitsu (Clark Gracie Jiu Jitsu), je hlavním představitelem filipínského bojového umění Pekiti Tirsia Kali v Hong Kongu, vyučuje západní box.

Dnes je nejen mistrem a zdatným bojovníkem, ale rovněž i skvělým lektorem, a tak v roce 2011 založil Hongkongskou Wing Tsun Asociaci (HKWTA), která má za cíl šířit odkaz Hongkongského pojetí Wing Tsun a předávat znalosti dalším zájemcům o toto bojové umění.

Sifu Chris každoročně navštěvuje Evropu, kde nevynechává ani naši republiku, a tak mají žáci možnost cvičit i přímo pod zakladatelem naší organizace (HKWTA). Naopak v době, kdy Sifu Chris v Evropě přítomen není, hostí své evropské žáky u sebe v Hongkongu, a jeho pozvání pravidelně využíváme.

Velmistr
Cheng Chuen Fun

 • - Žák prvního žáka Yip Mana Leung Sheunga
 • - Mladší Wing Tsun bratr velmistra Leung Tinga
 • - Zakladatel Wing Tsun Cheng Chuen Fun Martial Arts Association
 • - Praktik čínské medicíny a Qigong
 • - Učitel Sifu Chrise Collinse

Velmistr Leung Ting

 • - Poslední žák velmistra Yip Mana
 • - Žák prvního žáka Yip Mana Leung Sheunga
 • - Zakladatel International Wing Tsun Association (IWTA)
 • - Učitel Sifu Chrise Collinse

Yip Man

 • - Legenda a napříč světem bojových umění uznávaný bojovník a učitel Wing Tsun
 • - Zakladatel Hong Kong Ving Tsun Athletic Association
 • - Žák Chan Wah Shuna a Leung Bika
 • - Učitel Velmistra Leung Tinga
 • O nás
 • Naši instruktoři
 • Od koho se učíme